hala magazynowa z płyty warstwowej

Koszty wymiany dachu na płyty warstwowe

Koszty pokrycia dachu płytą warstwową zależą od tego jak duża jest powierzchnia dachu, jak duży jest stopień trudności montażu płyt oraz z jakiego materiału są one stworzone. Koszty mogą również być różne jeżeli chodzi o dachy na obiektach nowych i obiektach modernizowanych.

Na co zwrócić uwagę podczas wymiany dachu na płyty obornickie?

Przed modernizacją dachu i montażem płyt warstwowych należy sprawdzić z czego zbudowany jest dach obecnie.

Eternit

Jeżeli materiałem pokrywającym powierzchnię dachu jest eternit należy wziąć pod uwagę koszty jego utylizacji i demontażu przez wyspecjalizowanych pracowników. Stosowanie eternitu zostało zakazane w większości państw na całym świecie ze względu na szkodliwość azbestu, który odkłada się w płucach. Pokrycia eternitowe są więc usuwane a w Polsce działa Krajowy Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski.

Powierzchnia bitumiczna

Jeżeli mamy do czynienia z powierzchnią bitumiczną na dachu np. papą czy blachą trapezową, stosujemy do pokrycia dachowego płytę warstwową jednostronną – jeżeli powierzchnia dachu nadaje się do modernizacji, a nam zależy na jego ociepleniu i uszczelnieniu.

Konstrukcja nośna

Ocenić też należy stan konstrukcji nośnej. Jeżeli dach opiera się na słupach i chcemy go docieplić, konstruktor musi ocenić, czy konstrukcja nośna jest odpowiednio wytrzymała i uniesie dodatkowy ciężar płyt warstwowych.

Orientacyjne koszty związane z poszczególnymi pracami montażowymi

  • płyty warstwowe m2 – 16 zł
  • obróbki blacharskie m2 – 6 zł
  • materiały systemowe (pianka poliuretanowa, uszczelki, masy wypełniające elastyczne) – 6 zł / m

Podane ceny są cenami netto, należy doliczyć podatek VAT