Konstrukcje pod płyty warstwowe

Producenci płyt warstwowych powinni zwrócić uwagę Klientom na prawidłowy montaż elementów na danej konstrukcji.Warto pamiętać o tym, że o prawidłowym doborze konstrukcji pod płytę obornicką decyduje projektant.

Konstrukcja używana pod płyty warstwowe nie różni się od konstrukcji pod blachę trapezową. Pamiętać jednak należy o tym, aby płatwie w przypadku tych pierwszych, rozstawione były nawet co 2,5 m.

Jeżeli planujemy ułożenie płyt na dachu, pamiętać należy o tym, żeby sprawdzić jego konstrukcję nośną – zachowanie pionu oraz kątów prostych. Jeżeli wszystkie te elementy nie będą sprawdzone, w czasie montażu może dojść do sytuacji, w której płyty warstwowe mogą ulec przesunięciu.

Konstrukcja stalowa pod płyty warstwowe 

Wielu inwestorów decyduje się na budowę obiektu handlowego lub przemysłowego wykorzystując do tego konstrukcje stalowe. Nic w tym dziwnego ponieważ tego typu konstrukcje mają szerokie zastosowanie w budownictwie. Konstrukcje te sprawdzają się doskonale jako baza do montażu płyt warstwowych. Wśród zalet montażu płyt obornickich na konstrukcji stalowej są:

  • szybki i łatwy montaż materiału
  • bardzo dobry współczynnik pomiędzy obciążeniami możliwymi a wagą całej konstrukcji
  • możliwość dokonywania zmian w projekcie konstrukcji
  • możliwość łączenia konstrukcji z innymi materiałami

Budowa konstrukcji stalowych

Konstrukcje stalowe pod płyty warstwowe (obornickie) składają się z ramy nośnej oraz elementów, które stabilizują cały obiekt. Elementy te wzmacniają także betonowe fundamenty. W przypadku obiektów, w których panują bardzo niskie temperatury również ważne jest to, aby pamiętać, że płyty montowane są od wewnątrz konstrukcji. W ten sposób chronione są elementy całej konstrukcji od niskich temperatur jakie panują wewnątrz chłodni. Oprócz budowy konstrukcji proponujemy również obudowę z płyt warstwowych, ale również malowanie farbami antykorozyjnymi czy cynkowanie ogniowe. 

Moce przerobowe 

Obecne umaszynowienie oraz moce przerobowe pozwalają nam na wytwarzanie i dostarczanie 100 ton gotowych konstrukcji stalowych w miesiącu. Konstrukcje montowane są przez wykwalifikowane ekipy z dużym doświadczeniem jeżeli chodzi o montaż wszelkich stalowych konstrukcji. 

Rodzaje konstrukcji stalowych

KONSTRUKCJE PEŁNOŚCIENNE

Podejmując decyzję dotyczącą rozwiązań w projektowaniu i budowie konstrukcji stalowych zwróćmy uwagę na różnice pomiędzy konstrukcja kratową a halami pełnościennymi. Ramowy ustrój z profili cienkościennych zastosowany podczas budowy hali stalowej charakteryzuje się małym zużyciem stali. Elementy pełnościenne są niższe i łatwo pokryć je farbami na przykład antykorozyjnymi. Tego typu ustroje najlepiej sprawdzają się w przypadku hal o rozpiętości do 18m i wysokości do 5m. Konstrukcje pełnościenne charakteryzuje to, że wykonuje się je dość szybko w porównaniu z ustrojami kratownicowymi czy blachownicowymi. Dużym udogodnieniem jeśli chodzi o konstrukcje pełnościenne jest fakt, że w tym przypadku możemy uzyskać optymalną przestrzeń użytkową w miejscu, w którym znajduje się rama. Dzięki temu mamy możliwość obniżenia kosztów budowy obiektu, ale również zoptymalizowania objętości budynku, którą należy ogrzać.

KONSTRUKCJE KRATOWNICOWE

Czym charakteyryzują się konstrukcje kratowe? Składa się na nie wiązar dachowy – kratowy oraz słupy. Słupy te posiadają wykratowania. Kratownice nazywane są również stalowymi dźwigarami kratowymi. Wyróżnić można dwa rodzaje kratownic:

  • płaskie
  • przestrzenne

Kratownice przestrzenne stosowane są jako układy przestrzenne na przykład do budowy stalowych szkieletów wieżowców czy wież wiertniczych. W ten sposób buduje się także dachowe układy kratowe.  Jako dźwigary dachowe hal przemysłowych i innych rodzajów hal, stosowane są kratownice płaskie. Tego rodzaju kratownice są używane głównie w obiekatach handlowych, gdyż obciążenia rozkładają się w tych układach bardzo korzystnie. Kratownica to nic innego jak układ prętów prostoliniowych. Ma ona za zadanie przenosić siły ściskające lub rozciągające.

Dźwigary kratowe stosuje się jako belki podsuwnicowe. Kratownice płaskie charakteryzują się geometrycznym kształtem, któr dopasować można do kształtu dachu. Kratownice płaskie ze względu na geometryczny układ pasów możemy podzielić na:

  • trójkątne
  • trapezowe
  • dwutrapezowe
  • paraboliczne
  • o pasach równoległych

Szczególnie często pomocne są kratownice trójkątne oraz trapezowe. Mogą być stosowane na różnego rodzaju konstrukcjach, a szczególnie w przypadku pokryć dachowych. Kratownice można podzielić również na

  • jednoprzęsłowe swobodnie podparte
  • wieloprzęsłowe ciągłe lub przegubowe

Jednoprzęsłowe ustroje są stosowane najczęściej , a stalowe kratownice wykorzystywane są również  przypadku konstrukcji ramowych czy łukowych.