Instrukcja montażu płyty warstwowej na dachu

Pokrycia dachowe montowane z płyt warstwowych to jedno z najtańszych rozwiązań na rynku. Płyty obornickie charakteryzują się dużą izolacyjnością cieplną, a także gwarancją trwałości materiałów. Jak jednak krok po kroku zamontować warstwowe płyty dachowe?

Montaż warstwowych płyt dachowych

O czym należy pamiętać, przystępując do montażu płyt warstwowych dachowych? Przede wszystkim zarówno do cięcia płyt jak i do obróbek blacharskich należy zastosować pilarki tzw. drobnozębne. Niezbędne będą także nożyce do blachy. Obróbkę i cięcie płyt warstwowych należy wykonywać w specjalnie przeznaczonych i przygotowanych do tego stanowiskach. W ten sposób powłoka lakiernicza nie zostanie uszkodzona. Folia ochronna powinna być ściągnięta po zamontowaniu płyt na obiekcie, a także należy oczyścić powierzchnię płyt po ich zamontowaniu. 

Instrukcja układania obornickich płyt na dachu

Montaż płyt dachowych należy rozpocząć od krawędzi dachu. Przed położeniem płyt warstwowych należy bezwzględnie sprawdzić konstrukcję stalową (czy nie jest krzywa) oraz czy nie wystają z niej ponad linię konstrukcji płatwiowej na dachu elementy niepożądane. Jaki skutek może mieć montaż płyt na krzywej konstrukcji? Takie działania mogą doprowadzić do uszkodzenia płyty obornickiej, co w konsekwencji spowoduje nieszczelność połaci dachowej. Tego typu uszkodzenia powodują utratę gwarancji producenta na płytę warstwowej. Płyt dachowych nie należy montować w płaszczyźnie, która odprowadza wodę. Płyty należy montować przez tzw. karb górny. 

Bezpieczeństwo pracowników

Przystępując do montażu płyt dachowych, należy zadbać o bezpieczeństwo pracowników, zapewniając m.in. szelki czy uprzęże zabezpieczające przed upadkiem z wysokości.

Plan układania dachowych płyt warstwowych

Przed rozpoczęciem montażu warstwowych płyt dachowych należy uwzględnić kierunek układania płyt ustalić detale i pozycję płyt. Montaż powinien rozpocząć się od krawędzi dachu. Kierunku układania nie należy zmieniać, a uwzględnić trzeba również to, że płyty układać należy naprzeciwko głównego kierunku wiatru. Do montażu obornickich płyt dachowych należy wykorzystać oryginalne elementy do mocowania pokryć (kaloty) tylko sprawdzonych producentów. Należy też zadbać o właściwe ułożenie płyt dachowych w kalenicy hali. Producent płyt warstwowych nie zagwarantuje, że dach wykonany przez inwestora we własnym zakresie będzie szczelny.

Montaż płyt dachowych 

Do montażu płyt dachowych na konstrukcji należy używać łączników, a szczególną uwagę należy zwrócić na dokręcenie wkrętów. Do ich mocowania używa się specjalnych wkrętarek. Narzędzia te wyposażone są w głowice sprzęgło oraz ograniczniki głębokości. Standardowe działania związane z montażem płyt warstwowych związane są z mocowaniem płyt do powierzchni dwoma wkrętami w tzw. strefie normalnej. W strefie tzw. krawędziowej płyta mocowana jest trzema wkrętami. Liczba wkrętów potrzebna do montażu płyty zależy od parametrów płyty, a także liczby garbów. Do montażu płyt warstwowych używane są przyssawki (podnośniki próżniowe), które charakteryzują się zdolnością do przenoszenia płyt w różnych płaszczyznach i płyt o różnym kącie nachylenia. Przyssawki są idealnym narzędziem do szybkiego, bezpiecznego i bezawaryjnego operowania elementami konstrukcyjnymi.  Płyty dachowe mocowane są na początku do płatwi poniżej kalenicy. Kolejny etap to montaż płyty do pozostałych płatwi oraz płyt przy okapie. W celu utrzymania szczelności w połączeniu płyt dachowych należy stosować te same rodzaje łączników i dodatkowy łącznik samowiercący. Ważne jest również, aby za każdym razem sprawdzić szerokość podpór dachowych. Musi być ona zgodna z szerokością zawartą w projekcie. 

Montaż obróbek blacharskich

Do wykończenia obiektu stosowane są również obróbki blacharskie. W tym przypadku obróbki blacharskie dachowe. Standardowe obróbki  wykonane są z blachy stalowej ocynkowanej pokrytej powłoką lakierniczą o długościach 3 m. Wykonać można również obróbki indywidualne. Obróbki dachowe, które oferujemy: 

  • kalenicowe;
  • obróbki szczytu dachu;
  • obróbki attyki;
  • okapników dachowych;
  • rynien;
  • przykalenicowe.