Hala stalowa REMO

Hale i wiaty – czy to to samo?

Wiele osób zamiennie stosuje nazwy hala i wiata. Czy jednak to to samo, a jeżeli nie, to czym się od siebie różnią?

Co to jest wiata stalowa?

W przepisach prawa budowlanego nie znajdziemy dokładnej definicji wiaty. Jednak wymieniana jest ona w jednym z artykułów ustawy obok takich obiektów jak na przykład altana. W rozumieniu potocznym wiata jest lekką konstrukcją dachowa, która wsparta jest na słupach. Słupy w tym przypadku są podstawowym elementem konstrukcyjnym wiaty, który wiąże ją z gruntem. Wiatę można obudować płytami warstwowymi w ten sposób uzyskując halę stalową z płyty warstwowej.

Co to jest hala stalowa?

Hale o różnego rodzaju przeznaczeniu (magazynowe, przemysłowe) są budowane jako konstrukcje szkieletowe. Mogą być one jednonawowe lub wielonawowe w zależności od zabudowy i ukształtowania przestrzeni wewnątrz budynku. W przypadku wiat, podstawowym elementem konstrukcyjnym są słupy, natomiast jeżeli chodzi o hale to najważniejszym elementem są przekrycia. W wielu rozwiązaniach przekrycia hal są umiejscowione na ścianach lub na słupach i ścianach.

Koszt budowy hali i wiaty zależy od wielu czynników jak na przykład jej wymiary czy materiałów, z których obiekt ma być zbudowany. O kosztach budowy hali możecie przeczytać w naszym artykule, w którym wyjaśniamy jak określić budżet.