Projektowanie hal stalowych

Projektowanie hal stalowych musi uwzględniać jej wykorzystanie, a także potrzeby inwestorów. Decyzje o przeznaczeniu obiektu zapadają już na etapie projektowania. Przed przystąpieniem do wykonania realizacji, należy szczegółowo dopracować koncepcję projektu. 

Projektowanie hal stalowych

Przed rozpoczęciem projektowania hali stalowej najważniejsze jest to, aby spełniała swoje zadanie i była jak najbardziej funkcjonalna. Tak zwana część koncepcyjna w całym procesie budowania hali jest najważniejszym elementem planowania inwestycji. Decydując się na budowę hali stalowej, najważniejszymi pytaniami, na jakie musi odpowiedzieć inwestor są:

  • przeznaczenie hali,
  • parametry obiektu,
  • aspekt estetyczny,
  • rodzaj materiałów budowlanych.

Optymalizacja projektu hali stalowej

Projekty hal przedstawiane są zamawiającym, jako gotowe obiekty, ale również optymalizowane są pod konkretne potrzeby. W ten sposób obiekt spełnia wymagania inwestora i będzie wykorzystywany przez niego jeszcze przez wiele lat. Aspekt ekonomiczny podczas projektowania hal jest też niezwykle istotny. To właśnie dzięki dokładnemu zapoznaniu się z oczekiwaniami inwestora, do budowy obiektu można wykorzystać mniejszą ilość materiałów.  W ten sposób jednak zachowujemy tę samą powierzchnię hali. Układ pomieszczeń w hali również musi odpowiadać potrzebom zamawiającego. Optymalne wykorzystanie powierzchni obiektu zapewni komfort użytkowania i przełoży się na wykorzystanie obiektu również w przyszłości. 

Konstrukcja nośna

Optymalizacja konstrukcji nośnej hali stalowej jest równie ważnym elementem podczas projektowania obiektu. Dzięki optymalizacji dobierany jest odpowiedni rodzaj ścian, dachu, a także w razie potrzeby liczba bram. Zwraca się też uwagę na rodzaj drzwi i okien/świetlików. Projektując hale stalowe ważne jest, aby już na etapie planowania wziąć pod uwagę konstrukcję zewnętrzną, jak i wewnętrzną obiektu. 

Każdy obiekt powinien być też zabezpieczony na wypadek pożaru. Na etapie projektowania dobiera się odpowiednie rozwiązania z tego zakresu. Zwraca się również uwagę na rodzaj wentylacji i ogrzewania, które mają być zastosowane w obiekcie. Podczas projektowania hali dobiera się też rozwiązania z zakresu dobrego oświetlenia wnętrza obiektu.