Płyty warstwowe styropianowe

Hale styropianowe

Wielu inwestorów zastanawia się czy można budować halę z płyty z rdzeniem styropianowym? Hale  płyt warstwowych styropianowych są jednym z najtańszych rozwiązań dostępnych na rynku. Jednak nie tylko cena zachęca do budowy hal z tego typu materiałów. W budownictwie styropian stosowany jest od ponad 40 lat ze względu na swoje zalety. Jest to nie tylko rozwiązanie najtańsze, ale również bezpieczne i ekologiczne.

Zalety styropianu

Ze styropianu można budować nie tylko hale, w których znajdują się towary i produkty przemysłowe, ale również te spożywcze ponieważ materiał ten może mieć z nimi bezpośredni kontakt. Ponadto styropian wykazuje bardzo dobre właściwości izolacyjne i nie powoduje powstawania mostków termicznych. Ważne z punktu widzenia inwestorów i osób, które decydują się na budowę hal jest również to, że styropian posiada atest NRO. Nie zapala się więc od iskry, a topi się i zwęgla  z bardzo małą prędkością. Podczas ewentualnego pożaru jest więc materiałem bardzo bezpiecznym.

Ciężar

Zaletą styropianu jest również jego niewielka waga w porównaniu z płytami poliuretanowymi i wełną mineralną, co pokazuje poniższa tabela:

asdasd

Porównanie styropianu z innymi materiałami

Znając już podstawowe zalety styropianu warto porównać go z innymi materiałami, aby podjąć decyzję, który z nich będzie najbardziej odpowiedni do budowy hali. Płyty poliuretanowe są droższe niż styropian. Decydując się na zakup płyty PUR cena jest wyższa o 15zł na m2, płyta PIR to wydatek o 20 zł większy na m2. Wyższą ceną zapłacić musimy za lepsze właściwości termoizolacyjne niż w przypadku styropianu.

Jeżeli chodzi o wełnę mineralną to jest to rozwiązanie zdecydowanie najdroższe. Choć jest to najbardziej ekologiczne rozwiązanie nie ma tak dobrych parametrów izolacyjnych jak styropian czy płyty poliuretanowe, za to cechuje się dużą ognioodpornością.