Lekkie hale

Wszelkie hale ze stali uznawane są za konstrukcje lekkie, w odróżnieniu od tych murowanych czy wykonanych z żelbetonu.

Zalety lekkich konstrukcji stalowych

Możliwości technologiczne i dostęp do nowoczesnych materiałów budowlanych sprawia, że lekkie konstrukcje są nie tylko tańsze w budowie, ale również w późniejszej eksploatacji. Choć wydawać się może, że ciężkie konstrukcje są bardziej trwałe niż te budowane ze stali i płyt warstwowych, to jednak lekkie hale są równie bezpieczne co te wykonane z tzw. materiałów tradycyjnych.

Lekkie hale zabezpieczone są przeciwpożarowo. Ponadto stosowana technologia pozwala na ogromne możliwości projektowania hal pod względem kształtu bryły oraz jej wymiarów. Lekkie konstrukcje są także bezpieczne dla środowiska i znacznie tańsze w późniejszym użytkowaniu. Płyty warstwowe, które wykorzystywane są do budowy lekkich hal są wytrzymałe i mają mniejszą masę niż materiały stosowane do budowy ciężkich konstrukcji. Z tego względu ich montaż  i demontaż jest ułatwiony.

Ciężar okładziny z płyty warstwowej

Aby jeszcze dokładniej określić parametry lekkich konstrukcji należy przyjrzeć się ich ciężarowi w zależności od grubości płyty.

asd

W porównaniu do takich materiałów jak cegła czy żel beton płyty poliuretanowe, wełna mineralna czy styropian mają o wiele mniejszą masę, co jak wcześniej podkreślaliśmy przekłada się na zmniejszenie kosztów budowy obiektu, a także późniejszej eksploatacji.