konstrukcja stalowa

Prace montażowe oparte na konstrukcji stalowej

Na prace montażowe płyt składa się kilka etapów. Niewątpliwie powinny być zachowane podstawowe wymogi bezpieczeństwa pracy i warunków atmosferycznych w jakich można układać płyty obornickie. Zasadniczo montaż płyt warstwowych może odbywać się w każdych warunkach atmosferycznych z ogólnie obowiązującymi zasadami BHP.

Prace montażowe na konstrukcji stalowej

Na warunki ogólne prac montażowych płyt warstwowych składają się takie elementy jak:

  •      warunki ogólne i przygotowanie do montażu – montaż płyt dachowych należy przeprowadzać używając sprzęt zabezpieczającego przed upadkiem z wysokości. Płyt nie należy montować przy silnym wietrze, ze względu na gabaryty mogą zadziałać jak żagiel. Jeśli planujemy montaż także po zmroku należy zaopatrzyć się w system sztucznego oświetlenia. Z płyt należy przed montażem na elewacji lub dachu usunięcie folii ochronnej z wewnętrznej strony płyty, a z zewnętrznej co najmniej z powierzchni łączonych i należy sprawdzić czy konstrukcja jest równa.
  •     montaż pierwszej płyt i ostatniej (łączenia płyt) – płyty układa się w kolejności zaproponowanej w projekcie, zaczynając od niewłaściwej strony i niezgodnie z harmonogramem prac może okazać się, że z innej strony budowli zabraknie pokrycia. Ostatnią płytę dnia lub projektu powinno się zamontować i przytwierdzić do konstrukcji. Nie wskazane jest pozostawienie płyt nie przymocowanych do konstrukcji – ponieważ nawet najmniejszy podmuch wiatru może spowodować katastrofalne straty w materiale lub/i w ludziach.
  •     manewrowanie i poruszanie się po konstrukcji – poruszając się po konstrukcji budynku lub po pomocniczym rusztowaniu należy zachować szczególną uwagę i ogólne zasady pracy na wysokościach.
  •     montaż obróbek blacharskich – montaż niezbędnych obróbek blacharskich sprawia, że surowy budynek nabiera kształtu i eleganckiego wykończenia. Dodatkowo obróbki blacharskie zabezpieczają przed przeciekami wód opadowych i uszczelnią takie miejsca jak przejścia ściana-dach.
  •     montaż systemów odprowadzania wód opadowych – Norma PN-EN 12056-3:2000 – „Systemy kanalizacji grawitacyjnej wewnątrz budynków”; część 3: „Przewody deszczowe, projektowanie układu i obliczenia”. Szczegółowo opisuje zasady projektowania orynnowania obiektów.
  •     Wentylacja – Otwory wentylacyjne stosuje się i wykonuje zgodnie z instrukcją producenta lub/i architekta. Często obiekty wielkopowierzchniowe posiadają także wyspecjalizowany systemy wentylacyjno – klimatyzacyjne.
  •     narzędzia i czystość wykonawstwa budowli z płyty warstwowej – osoby chętne do zapoznania się z zasadami doboru narzędzi zapraszam do osobnego artykułu.

Poprawny montaż płyty obornickiej

Poprawnie zamontowana płyta obornicka na konstrukcji przy skorzystaniu z usług brygady montażowej producenta płyt lub w własnym zakresie z uwzględnieniem wskazówek i zaleceń producenta to gwarancja długoletniej satysfakcji i bezproblemowej eksploatacji obiektu.

Z doświadczenia i zapewnień producenta blachy obustronnie ocynkowanej i polakierowanej (poświadczone badaniami) elewacja na budynku nieuszkodzona mechanicznie potrafi zachować swoje podstawowe parametry i właściwości powłoki przez 30 lat – bez szczególnych zabiegów konserwacyjnym.

Zalecane odmalowanie elewacji po 30 latach. Do prac konserwacyjnych należy zaliczyć czyszczenie elewacji i dachu przy pomocy myjki ciśnieniowej z nieżrącym środkiem powierzchniowo czynnym, a także w razie uszkodzeń mechanicznych zabezpieczenie powłoki przy pomocy lakieru, aby degradacja nie postępowała w głąb blachy.