izolacja dachu z płyty warstwowej

Jak izoluje się przed wilgocią dach z płyty warstwowej?

Pokrycia dachowe wykonywane z płyt warstwowych nie wymagają dodatkowej izolacji i ochrony przed wilgocią.

Jak wilgoć wpływa na płyty warstwowe?

Sama płyta warstwowa jest już skuteczną ochroną przed wilgocią w obiekcie. Wysoka temperatura oraz wilgoć to jedne z najbardziej agresywnych czynników środowiska. Dlatego też jednym z najważniejszych elementów w produkcji oraz montażu płyt warstwowych jest odpowiednia izolacja oraz zabezpieczenie materiału. Najlepiej wyeliminować lub chociaż  maksymalnie ograniczyć kondensacje wilgoci wewnątrz przegrody oraz czas jej pozostawania we wnętrzu przegrody. Aby nie dopuścić do zawilgocenia obiektu z płyt warstwowych, stosuje się konstrukcyjne elementy stalowe oraz okładziny z obustronnie ocynkowanej blachy, które dodatkowo pokryte są powłokami ochronnymi. Jak w każdym budynku nie należy zapomnieć o wykonaniu poprawnym wentylacji!

Jak zapobiega się powstawaniu wilgoci?

Aby zapobiegać niszczeniu płyt warstwowych nie należy dopuścić do kondensacji wilgoci wewnątrz płyty oraz wewnątrz przegrody lub ograniczyć czas, w jakim wilgoć pozostaje wewnątrz przegrody. Aby zapobiegać dostawaniu się wilgoci do budynku płyty warstwowe są obustronnie cynkowane, a okładzina pokryta również powłokami ochronnymi. W zależności od zastosowanej powłoki odporność jest zmienna. 

Płyty warstwowe a blacha

Blachy trapezowe wymagają dodatkowej paroszczelnej izolacji (ochrona przed wilgocią). W przypadku blachy, skraplająca się przy przy powierzchni dachu woda, spada na posadzkę hali. Dlatego też, pod blachą kładzie się folię , na którą spada skraplająca się woda. W odróżnieniu od blachy trapezowej, blacha z której zbudowana jest płyta warstwowa pozostaje w temperaturze takiej jak temperatura hali. Woda wtedy się nie skrapla i nie wymaga dodatkowych rozwiązań zapobiegających powstawaniu wilgoci wewnątrz obiektu. W środowiskach o podwyższonej wilgotności powietrza należy również pamiętać o właściwym systemie wentylacyjnym.