panele ścienne

Ciekawe obiekty z płyty warstwowej

Czy można zbudować ciekawe obiekty z płyty warstwowej oraz jak sposób ułożenia płyt jak wpływa na wygląd obiektu? Czy wszystkie budowle z płyty warstwowej muszą kojarzyć się nam ze starymi – szaroburymi i często zardzewiałymi obiektami budek gastronomicznych. W takim kontekście spoglądanie na płytę warstwową powoduje znaczne awersje do systemów lekkiej zabudowy. Obiekty z płyty warstwowej mogą być nowoczesne i dostosowane do indywidualnych potrzeb zamawiającego. 

Płyty warstwowe wykorzystywane są do budowy ścian i dachów obiektów w systemie lekkiej zabudowy. Szczególne zastosowanie znalazły w budownictwie przemysłowym  oraz użyteczności publicznej. Nasza Firma ponadto zrealizowała budowę domu w oparciu o płytę obornicką.

Płyta stanowi idealny materiał do budowy magazynów, warsztatów, pawilonów, garaży oraz obiektów sportowych, handlowych, biurowych i socjalnych. Obecnie produkowane są one w całej palecie barw oraz o różnych kształtach i profilach, dzięki czemu umożliwiają zrealizowanie ciekawych pomysłów architektoniczny

Planowanie budowy obiektu z płyt warstwowych

Decyzja o użyciu płyt warstwowych a także wyborze producenta płyt warstwowych powinna zapaść już na etapie planowania projektu. Stanowi to bardzo ważną kwestie, ponieważ pozwala na duże oszczędności związane z niepotrzebnymi startami materiałów. Jeżeli nie uwzględni się szerokości płyt w projekcie i podejmuje się decyzję o dostawcy płyt warstwowych dopiero po postawieniu konstrukcji nośnej obiektu, może okazać się, że narazimy się na duży procent odpadów (nawet do 40% szerokości płyty), spowodowany koniecznością przycięcia materiału.

Wymiary konstrukcji nośnej można więc zaplanować i włączając do projektu wymiary danej płyty,  ponieważ producenci wypuszczają produkt o stałych parametrach liniowych. Użyte płyty muszą również mieć odpowiednie parametry i wytrzymałość oraz posiadać wymagane specyfikacje i certyfikaty.

Układanie płyt warstwowych

Płyty warstwowe ścienne najczęściej montowane są w układzie poziomym lub pionowym, rzadziej spotyka się je w układzie ukośnym, że względów ekonomicznych. Prosimy sobie wyobrazić przycinanie płyt pod dużym kątem z dwóch stron – ileż to materiału zostaje spisane na straty.

Układanie płyt poziomych rozpoczyna się na od podwalin i prowadzi w kierunku dachu. Do konstrukcji montuje je się przy pomocy łączników, z zachowaniem dużej dokładności połączeń. Płyty pionowe układa się zgodnie z kierunkiem przewidzianym w projekcie. Montaż do konstrukcji nośnej odbywa się za pomocą łączników, natomiast podczas mocowania kolejnej płyty przesuwa się ją do zamka poprzednio zamontowanej i dociska w celu szczelnego złącza na linii styku.

Oprócz odpowiedniego montażu, ważną kwestie stanowi wygląd wizualny budowli. Lepsze efekty estetyczne uzyskuje się przy użyciu płyt poziomych, ale również odpowiednie wykonanie i wykończenie płyt pionowych, daje dobry rezultat. Wszystkie rodzaje płyt dostępne są w całej palecie barw i profili np. płyty gładkie, trapezowe i inne. Pozwala to na uzyskanie bardzo efektownych i ciekawych budowli.

Wykończenie obiektów z płyt warstwowych

Bardzo ważnym elementem wpływającym na wygląd obiektów z płyt warstwowych jest ich odpowiednie wykończenie. Używa się do tego odpowiednich kształtowników i profili z blach stalowych obustronnie ocynkowanej i polakierowanej oraz aluminiowych, które stosuje się na wszelakich krawędziach i załamaniach połaci dachowej oraz ściennej, a także przy kominach, oknach czy wietrznikach. Należy zastosować elementy pasujące barwą oraz tworzywem do okładziny płyt. Dodatkowo można użyć tzw. łbów (w kolorze płyt) na główki łączników (śrub czy wkrętów). Wszystkie te elementy powinny być dobrane do profilu i kolorystyki całości budowli. Uzyskamy w ten sposób estetyczny i schludny wygląd obiekty, bez żadnych niedociągnięć.